A következő címkéjű bejegyzések mutatása: túlfogyasztás. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: túlfogyasztás. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. május 12., szerda

Keress pénzt a környezet megóvásával

A jó ötleteket érdemes volna másolni!

A környezettudatos életmódnak számos előnye van. Azon kívül, hogy egy zöldebb, energiatudatosabb és élhetőbb országot teremtünk, környezetbarát életmódunk még pénzt is hozhat a konyhára. Hogy hogyan? A RecycleBank nevű szervezet korábban kisérleti projektként beindított projektje Philadelphiában viszonylag elég sikeres lett. A háztartásokban keletkező, újrahasznosítható szemét különgyűjtésével minden háztartás pénzt kereshet, egész pontosan pénzt takaríthat meg a bevásárlásainál. Minden család kap egy vonalkóddal ellátott kukát, ebbe bele lehet dobni azokat a hulladékokat, amik újrahasznosíthatók, vegyesen. A kukában egy chip méri a bedobott szemét súlyát. A szemeteskocsi minden alkalommal leolvassa a vonalkódot, és rögzíti a rendszer központi számítógépén. A felhasználóknak csak annyi a dolguk, hogy időnként felmennek az internetre, belépnek a rendszerbe és kiválasztják, hogy melyik boltnál szeretnék igénybe venni a kedvezményes vásárlás lehetőségét. Szupermarketekben, bioboltokban, kávézókban és még jópár helyen el lehet költeni a megkeresett pénzt. A módszernek csak előnye van. Azzal, hogy pénzt is kereshetnek az emberek, a környezet védelmének elve mellett rövidtávú, gyakorlati hasznot is realizálhatnak. A RecycleBank több újrahasznosítható anyagot gyűjt be. A kereskedelmi partnereknél nő a forgalom. Az önkormányzatnak kevesebb egyéb szemetet kell elszállítani, lerakni és ártalmatlanítani. Azért meggazdagodni senki nem fog belőle, hiszen a havonta kereshető pénz egy felső határhoz kötött.
..nekem tetszik..

forrás:zoldholnap.hu

2010. március 30., kedd

Édes élet



Kristálycukor, barna cukor, nádcukor, melasz. A kínálat óriási, és az egészségtudatos fogyasztó igyekszik jól választani. Feltéve, hogy a cukor esetében ilyesmi szóba jöhet egyáltalán.
Egy rúd diós bejgliben körülbelül 10 dkg cukor található, ha a dió rostmentes szénhidráttartalmát is figyelembe vesszük. Ha viszont azt is hozzászámoljuk, hogy a finomliszt pillanatok alatt egyszerű cukorrá válik a szervezetben, nyugodtan megduplázhatjuk ezt a számot.
Legnagyobb bánatunkra a csomagolt cukrok között legfeljebb rossz, vagy kevésbé rossz létezik. Az emberi szervezet nincs felkészülve olyan mennyiségű cukor feldolgozására, amit az átlagember ma elfogyaszt. A boltban kapható termékek a testből vonják ki a lebontáshoz szükséges B-vitamint és más mikrotápanyagokat, ezzel hiánybetegségeket idéznek elő. Erősen savasítják a szervezet kémhatását, így a csontokból kivont kalciummal és ásványi sókkal kénytelen kompenzálni a testünk. Nézzük, miben különböznek egymástól az egyes termékek - és melyek azok, amik kevésbé károsak az egészségünkre.
Hogyan készül?
A leggyakrabban használt fehér cukrot nálunk a cukorrépából nyerik ki, a világ cukortermelésének alapanyaga 70%-ban viszont a cukornád. A módszer mindkét esetben ugyanaz: a felszeletelt növényt áztatják, kipréselik, majd mésszel tisztítják - ilyenkor a szennyeződésekkel együtt minden szerves anyagot is kivonnak a cukros oldatból -, végül további tisztítási és finomítási eljárások során nyeri el sűrű szirup formáját. Ezt egy kis rásegítéssel kristályosítják, majd megszárítják, és így kapjuk a kristálycukrot, majd a porcukrot.
Tényleg jobb a barna cukor?
Sajnos nem. Sokan úgy gondolják, hogy a melaszos vagy barna színű cukor tartalmaz bizonyos tápanyagokat, amiket a fehér cukor nem, vagy hogy ez valamilyen természetesebb formája a cukornak. A barna cukor gyártása csupán a legutolsó fázisban tér el a fehér cukorétól. A finomítás utáni utolsó sűrítések során visszamaradt oldat a melasz, aminek azért van valamennyi ásványi anyag tartalma - ezt keverik a finomított cukorhoz, és ez adja ragacsos állagát, jellegzetes ízét és sötétbarna színét. Manapság sokszor még melasz sem kell a sűrű barna cukorhoz: egyszerűen sziruppal, színezőanyaggal és aromával készítik el. Ennél nem járt jobban a pergő szemű barna cukor sem, hiszen csak a színezőanyagtól, a sziruptól és a szárítás mennyiségétől függ a kész barna cukor állaga és árnyalata.
Nádcukor
Általában bioboltokban kapható valódi nádcukorról, ami nem keverendő össze a nagykristályosra szárított, melaszos finomított cukrokkal. Úgy készül, hogy a megtisztított cukornádat kipréselik, és a kapott léből gőzzel készítenek granulátumot. Mivel nem finomítják, említésre méltó mennyiségben tartalmaz B-vitaminokat, valamint a cukornádból származó ásványi anyagokat.
Fruktóz
Más néven gyümölcscukor. Bár szerkezetileg megegyezik a gyümölcsökben található cukorral, innen csak a nevét kapta, ugyanis kukoricából állítják elő. A kristályos fruktóz úgy húsz éve kedvelt élelmiszeripari alapanyag. Lassabban szívódik fel, mint a sima cukor, viszont jóval gyorsabban, mintha a gyümölcs egyéb alkotórészeivel (például a rostokkal) együtt fogyasztanánk.
Fruktóz-szirup
Hívják kukoricaszirupnak, invertcukornak, és még nagyon sok néven találhatjuk meg az élelmiszerek címkéjén. Úgy készül, hogy a szacharózt lebontják glükózra és fruktózra, így a szirup édesebb lesz, mint a sima cukor, ráadásul folyékony állagú. Az élelmiszeripar különösen kedveli, ezt találhatjuk az üdítőitalokban, a kekszekben, a fagylaltban, de még a virsliben vagy a mirelit pizzatésztában - és sajnos a mézek egy részében is. Amikor azt halljuk, hogy ma az ember túl sok cukrot fogyaszt, az nem csak a kávéba kanalazott cukrot jelenti. A bevitel nagy része invertcukor formájában kerül a szervezetébe a készételek által.
Szőlőcukor
A nevével ellentétben ezt is kukoricából, vagy pedig burgonyából nyerik. Leginkább sportolóknak szokták ajánlani fogyasztását, mivel már a nyálban lebomlik, és gyorsan felpörgeti a szervezetet. Pont emiatt igen káros is, hiszen pillanatok alatt emeli meg a vércukorszintet, ami nagy teher az inzulinháztartás számára.
Méz
Technikailag ez is cukor, ám teljesen természetes. Bár édesebb a cukornál, lassabban szívódik fel, glikémiás indexe fajtától függően fele a cukorénak. A natúr méz rengeteg tápanyagot tartalmaz, enzimjei egyedülálló táplálékká teszik. Hő hatására viszont az enzimek - valamint a tápanyagok egy része - elbomlanak, így nyersen hasznos igazán.
Datolyacukor
Szárított datolyából állítják elő, és nagyon jól édesíti az ételeket. Ugyanakkor nem oldódik fel úgy, mint a finomított cukor, hiszen nem finomított - így felhasználása korlátozott. Ahogy a méz, ez is édesebb, mint a cukor, lassabban szívódik fel, és tartalmaz hasznos tápanyagokat, ellenben meglehetősen drága.
Agavé nektár
Az agavé növényből (ami többek között a tequila alapanyaga) nyerik. Préselés után hőkezelik, ezzel hidrolizálják a cukrot. Összetétele szerint nagyrészt fruktózból és kisebb részben glükózból áll. A vas-, kálium-, magnézium- és kalciumtartalmától függően világostól a sötétbarnáig terjed a színe fajtától függően, állaga valamivel hígabb, mint a méz. 42%-kal édesebb, mint a cukor, viszont a kalóiaértéke ugyanannyi, így az édesebb ízt kevesebb kalóriával is el lehet érni. Glikémiás indexe körülbelül a fele a cukorénak, tehát lassabban emeli meg a vércukorszintet. Ásványi anyag tartalmát kivéve a szervezetre gyakorolt hatása nem sokban különbözik a kukoricasziruptól.
Nyírfacukor
Más néven xilit vagy xylitol. Leggyakrabban kukoricarostból vagy nyírfakéregből állítják elő. Cukoralkoholnak minősül, így csak kis része szívódik fel, ezért nem terheli az inzulinháztartást. Glikémiás indexe minössze 7, szemben a kristálycukor 68-as GI-jével. A cukorhoz hasonlóan használható, könnyen oldódik, viszont mivel nem táplálja a gombákat, élesztős tészták elkészítéséhez nem alkalmas. Az egyetlen hátránya, hogy cukoralkohol lévén hasmenést okozhat, ha túl sokat használunk belőle.
Stevia, vagy sztívia
Bár egyáltalán nem cukor, mégis a legjobb természetes édesítőszer por, csepp vagy tabletta formában. A stevia nevű növényből vonják ki, különböző vegyületei 12-szer, vagy akár 300-szor édesebbek, mint a cukor. A süteményben fizikailag ugyan nem fogja létrehozni azokat a változásokat, amiket a cukor, viszont nem csak ártalmatlan, hanem kifejezetten gyógynövénynek minősül. Az egyetlen hátránya jellegzetes íze, amit különböző gyártók különböző sikerrel tudtak kiküszöbölni a sztíviás édesítőszerek esetében. Szintén nem tartozik az olcsó termékek közé, viszont nagyon keveset kell használni belőle. Egyáltalán nem emeli meg a vércukorszintet, nincs kalóriatartalma, és számos kedvező hatása van a szervezetre. Érdemes egy kicsit kutatni, míg megtaláljuk a számunkra kellemes ízű sztíviát, és recepteket amikhez azt használhatjuk.

Cukorfogyasztás Magyarországon
A magyar ember átlagosan közel negyven kiló cukrot fogyaszt évente. Ez heti majdnem nyolcvan deka, ami az év végi ünnepekkor a duplájára, akár a háromszorosára is emelkedik. Ez a sok kicsi sokra megy elve alapján könnyedén összejön, elvégre az alkoholos italokban, a süteményekben és az üdítőitalokban rengeteg cukor található.

A megoldás? Nem is olyan egyszerű... Igyekszem a különböző tésztákba minél nagyobb arányba becsempészni teljes kiőrlésű lisztet. Ez néha sajnos a hozzávalók arányát is megváltoztatja - több folyadékot szív fel. Új recepteket keresek kevesebb cukorrral, vagy cukormentesen. A hagyományos receptek nagy százaléka nem készíthető el cukor nélkül, mert azzal kell habot verni.
Igyekszem inkább a gyümölcsös süteményeket, illetve az édesség helyett a gyümölcsöket választani.

2009. november 26., csütörtök

Venni, vagy nem venni?


November utolsó péntekén tartják a Vásárlásmentes Napot.
A kezdeményezés ötlete egy kanadai reklámszakember fejéből pattant ki. Beleunt abba, ami tulajdonképpen a munkája: embereket rábeszélni arra, hogy olyan dolgokat vásároljanak, amire tulajdonképpen nincs is szükségük.
A kampány fontos dolgokra hívja fel figyelmünket.
Sokak számára a vásárlás egyenlő a boldogságggal.
Családok hétvégi programja gyakran abból áll, hogy elmennek egy közeli bevásárlóközpontba és ott töltik a napjukat. Közben persze a szükségesek mellett több felesleges dolog is bekerül a kosárba .
A Föld lakosságának 20%-a éli fel a készletek 80%-át.
A sok feleslegesen megvásárolt holmi gyártása, csomagolása mind a környezetünket terheli.
A túlfogyasztás komolyságát jól érzékelteti az Ökológiai Lábnyom fogalma, amely megmutatja, hogy az egyes emberek életmódjukkal a Föld mekkora részét veszik igénybe. Ha mindenki olyan nagy lábon élne, mint egy átlagos magyar, akkor három bolygóra volna szükségünk, vagy ezen a Földön csak harmadennyien férnénk el. az USA népének fogyasztása alapján a Föld lakosságát ellátandó 6 darab Földre volna szükség.
Csatlakozzunk a felhíváshoz, és holnap induljunk el otthonról pénztárca nélkül.
Élesszük fel szunnyadó kreativitásunkat, és főzzünk abból, amit otthon találunk.

forrás: origo.hu